Myšlienka týždňa: „Medzi všetkým veľkým a chvályhodným, čo môže byť na svete, je žitá a praktizovaná láska to jediné, čo zostane a bude svietiť najjasnejším svetlom až naveky: "Láska nikdy nezanikne." ( Sv. Ján XXIII. )

Pápež pripomenul stretnutie, ktoré zmenilo dejiny Cirkvi

Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa pápež František ako zvyčajne venoval aktuálnym témam a historickým udalostiam.

Martin Jarábek – Vatikán

Najprv pápež František pripomenul historickú udalosť stretnutia pápeža a pravoslávneho patriarchu:

„Pred šesťdesiatimi rokmi, práve v tento deň, sa v Jeruzaleme stretli pápež Pavol VI. a ekumenický patriarcha Atenagoras a prelomili absenciu vzájomnej komunikácie, ktorá po stáročia udržiavala odstup medzi katolíkmi a pravoslávnymi. Učme sa z objatia týchto dvoch velikánov Cirkvi na ceste k jednote kresťanov, modlime sa spolu, kráčajme spolu, pracujme spolu.“

Ďalej pápež vyzval k modlitbe za mier vo svete:

„A s týmto historickým gestom bratstva, ktoré sa uskutočnilo v Jeruzaleme, sa modlime za mier na Blízkom východe, v Palestíne, v Izraeli, na Ukrajine, na celom svete. Toľko obetí vojny, toľko mŕtvych, toľko skazy… Modlime sa za mier“.

Svoju spoluúčasť s utrpením po útoku v Iráne vyjadril pápež slovami:

„Vyjadrujem svoju blízkosť iránskemu ľudu, osobitne rodinám mnohých obetí teroristického útoku v Kermáne, mnohým zraneným a všetkým, ktorých sa tento veľký zármutok dotkol“.

Sviatok Troch kráľov je Svetovým dňom misií detí, osobitne ich pozdravil Svätý Otec z okna Apoštolského paláca:

„Pozdravujem misijné deti a mladých ľudí na celom svete a ďakujem im za ich angažovanosť v modlitbe a v konkrétnom ohlasovaní evanjelia, a najmä za ich podporu detí v misijných krajinách. Ďakujem vám, veľmi vám ďakujem!“

zdroj: vaticannews.va