Myšlienka týždňa: „Medzi všetkým veľkým a chvályhodným, čo môže byť na svete, je žitá a praktizovaná láska to jediné, čo zostane a bude svietiť najjasnejším svetlom až naveky: "Láska nikdy nezanikne." ( Sv. Ján XXIII. )

Pôst za kňazov 2013

Pozvanie k 40 dňovej reťazi pôstu a modlitieb za kňazov

Ak ti záleží na svätosti kňazov a na nových povolaniach do kňazstva, tak ťa pozývame, aby si sa od sviatku Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 2013 pripojil k 40 dňovej reťazi pôstu a modlitieb za kňazov. Trvať bude do 24. októbra 2013. Počas tohto obdobia sa chceme spájať v úmysle pomôcť našim kňazom. Ak naše pozvanie prijmeš, môžeš si vybrať ľubovoľný jeden deň v tomto období a obetovať ho za našich duchovných otcov.

Za čo sa postiť a modliť?

Pôstne úmysly môžu byť rôzne. Naše obety a modlitby potrebujú aj kňazi starí a chorí. Kňazi so zraneným srdcom, spútaní rôznymi závislosťami, alebo takí, ktorí sa cítia vyhorení. Pôst môžeš obetovať za pastiera vo svojej farnosti, za kňaza, ktorý ťa krstil, či vyslúžil a aj dnes vysluhuje sviatosti. Ale aj za tých kňazov, ktorí ti najviac pomohli na ceste k Bohu. Môžeš ho tiež obetovať za nové povolania do kňazstva, či za odvahu pre chlapcov urobiť konkrétne rozhodnutie ako reakciu na Božie povolanie.

Ako sa postiť?

Spoločenstvo Modlitby za kňazov, ktoré 40 dňovú reťaz pôstu a modlitieb zastrešuje, odporúča pôst, ako ho v Katolíckej cirkvi prežívame na Popolcovú stredu a Veľký piatok. To znamená, že iba raz za deň sa dosýta najesť a zdržať sa mäsitého jedla. Ak máš zdravotné obmedzenia a nemôžeš sa týmto spôsobom postiť, môžeš si vybrať inú, tebe primeranú, formu pôstu.

Prosba kňazom

Spoločenstvo Modlitby za kňazov prosí aj samotných kňazov, aby sa k pôstu pripojili a odslúžili na tento úmysel sväté omše.

Požehnanie

Akciu podporili obaja metropoliti – o. arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, aj o. arcibiskup Mons. Bernard Bober a dali jej svoje požehnanie. Rovnako tak aj bratislavský eparcha Gréckokatolíckej cirkvi vladyka Peter Rusnák.

Otec arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský sa o tejto iniciatíve vyjadril, že sa: „z nej teší a vyprosuje hojnosť Božieho požehnania a duchovných síl všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí sa k tejto cennej myšlienke pripoja.“

Povedali o pôste a modlitbách za kňazov:

Mons. Stanislav Zvolenský, Bratislavský arcibiskup – metropolita

Teším sa tejto iniciatíve a vyprosujem hojnosť Božieho požehnania a duchovných síl všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí sa k tejto cennej myšlienke pripoja.

Kateřina Lachmanová – spisovateľka a psychoterapeutka

Tak ako každý človek aj kňaz potrebuje modlitbu pre svoj osobný život. Ako podporu na svojej duchovnej ceste. Ale ešte aj preto, lebo kňazi vykonávajú veľmi zodpovednú a ťažkú službu. Dá sa povedať – v prednej línii duchovného boja. Pretože nesú zodpovednosť za mnoho ďalších ľudí. Modlitbu potrebujú preto, aby tú službu vykonávali dobre a aby v tom duchovnom zápase obstáli. Aby mali milosť zasiahnuť ľudské srdce. Ale vlastne pre všetko čo robia. Či už je to starostlivosť o starších ľudí, príprava homílie, alebo je to modlitba požehnania pre ľudí, či slúženie sv. omše. Pre všetko potrebujú Božiu milosť. A je veľký rozdiel, či tú milosť v hojnosti majú, alebo nie. Pretože tá ich služba sa dá robiť spôsobom, ktorý zasahuje ľudí a tiahne ich ku Kristovi, alebo im dokonca nejakým spôsobom prekáža, či sťažuje tú ich cestu. Takže potrebujú našu modlitbu pre samých seba, ale aj pre tú náročnú službu, ktorú robia. A pre Božiu ochranu v nej.

o. Ján Buc, riaditeľ TV Lux

Je pre mňa veľkým povzbudením, že na Slovensku sú ľudia, ktorí prijali svoje poslanie v tom, že sa modlia za kňazov. Myslím, že je to dôležitá služba práve pre poslanie, ktoré ako kňazi máme žiť. Byť v prvej línii ohlasovania a budovania Božieho kráľovstva. Ďakujem aj za iniciatívu pôstu za nás kňazov. Potrebujeme to, teda ja určite. Modlím sa za všetkých, ktorí sa zapoja do tejto aktivity.

S úctou vďakou o. Ján Buc

Antonín Randa – šéfredaktor Katolíckeho týdeníku a predseda združenia Cesta 121

Je to zajímavý nápad – každý z nás potřebuje modlitbu, ale lidé, kteří mají duchovně vést druhé, by měli mít naši podporu dvojnásob. Jak z praxe všichni víme, tento úkol bývá občas nad jejich síly a pak to končí špatně.

o. Rastislav Dluhý, CSsR, šéfredaktor časopisu Slovo medzi nami

Pôst a modlitbu Ježiš odporúčal ako účinný prostriedok pre skutočnú zmenu. Všetci túto zmenu potrebujeme, každý veriaci, laik aj kňaz.

Pavol Danko, tanečník a divadelník, moderátor

Veľa ľudí sa ma už pýtalo, či som nechcel byť kňazom. Ja sa vždy pousmejem a spomeniem si na kňazov, ktorých mi Boh poslal do cesty. Sú medzi nimi aj takí, cez ktorých mi Boh nahrádza pozemského otca, alebo bratov, ktorých nemám. Poznám ich dôverne… Sú v pastoračnom kolotoči a často jediné a najcennejšie spojenie s nimi je v modlitbe a v eucharistii. A preto sa za nich modlím… aspoň tak som s nimi….

Richard Vašečka, poslanec NR SR

Sme v duchovnom boji. Tí, čo stoja v prvých radoch a vedú nás, musia dostať našu duchovnú podporu. A tou je, podľa Ježišových slov, predovšetkým modlitba a pôst.

Zdroj: mzk.sk