Myšlienka týždňa: Leto je pre mnohých príležitosťou pre oddych. Je to tiež vhodný čas na to, aby sme sa starali o medziľudské vzťahy. (Pápež František)

Predĺženie synodálneho procesu

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania pokračoval pápež František niekoľkými oznámeniami a výzvami. Najprv oznámil svoje rozhodnutie predĺžiť synodálny proces o ďalší rok, takže bude pozostávať z dvoch zasadnutí v rokoch 2023 a 2024:

„Dňa 10. októbra minulého roku sa začala prvá fáza XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody na tému „Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“. Odvtedy prebiehala v jednotlivých cirkvách prvá fáza synody, s počúvaním a rozlišovaním.

Plody začatého synodálneho procesu sú mnohé, ale aby naplno dozreli, je potrebné sa neponáhľať. S cieľom dať viac času na rozlišovanie som preto rozhodol, že toto synodálne zhromaždenie sa uskutoční vo dvoch zasadnutiach. Prvé bude od 4. do 29. októbra 2023 a druhé v októbri 2024.

Verím, že toto rozhodnutie prispeje k pochopeniu synodality ako konštitutívneho rozmeru Cirkvi a pomôže všetkým prežívať ju ako bratia a sestry, ktorí svedčia o radosti evanjelia.“

Blahorečenie talianskych kňazov umučených nacistami

V severotalianskom Piemonte dnes slávili blahorečenie dvojice kňazov umučených v roku 1943 nacistami. Svätý Otec pripomenul ich mučenícke svedectvo týmito slovami:

„Dnes budú v Boves (Cuneo) vyhlásení za blahoslavených kňazi Giuseppe Bernardi a Mario Ghibaudo, farár a kaplán, ktorí boli zabití z nenávisti k viere v roku 1943. V krajnom nebezpečenstve neopustili ľudí, ktorí im boli zverení, ale slúžili im až po vyliatie vlastnej krvi, keď zdieľali tragický osud iných občanov, vyvraždených nacistami. Nech ich príklad vzbudí v kňazoch túžbu byť pastiermi podľa Kristovho srdca, vždy blízko svojho ľudu. Zatlieskajme novým blahoslaveným!“

Ruženec milióna detí za mier vo svete

Ďalšia výzva Svätého Otca sa týkala ružencovej modlitby detí za mier vo svete, ktorú už viac rokov šíri Nadácia ACN:

„V najbližší utorok 18. októbra Nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi (ACN) organizuje iniciatívu „Milión detí sa modlí ruženec za mier vo svete“. Ďakujeme všetkým chlapcom a dievčatám, ktorí sa na nej zúčastňujú! Pripájame sa k nim a zverujeme do príhovoru Panny Márie strýznený ukrajinský ľud i ďalšie národy, ktoré trpia vojnou a akoukoľvek formou násilia a biedy.“

Medzinárodný deň za odstránenie chudoby

Napokon pápež František pripomenul Medzinárodný deň za odstránenie chudoby, ktorý pred 30 rokmi ustanovilo OSN na dátum 17. októbra:

„A čo sa týka biedy, zajtra je Medzinárodný deň za odstránenie chudoby: každý môže podať pomocnú ruku na vytvorenie takej spoločnosti, v ktorej sa nikto nebude cítiť vylúčený, lebo trpí núdzou.“

Zdroj: tkkbs