Myšlienka týždňa: Leto je pre mnohých príležitosťou pre oddych. Je to tiež vhodný čas na to, aby sme sa starali o medziľudské vzťahy. (Pápež František)

Vatikán žil konzistóriom, pápež František kreoval 20 nových kardinálov

Vatikán 27. augusta (TK KBS) Vatikán dnes žil konzistóriom – celosvetovým stretnutím kardinálskeho zboru, pri ktorom pápež František kreoval 20 nových kardinálov a bol stanovený dátum kanonizácie dvoch blahoslavených.

Riadne verejné zasadnutie kardinálskeho konzistória pod vedením pápeža sa začalo v Bazilike sv. Petra o 16. hodine ceremóniou, pri ktorej pápež udelil insígnie a titulárne chrámy alebo diakonie 20 novým kardinálom. Z nich 16 je voličov (elektorov, voliteľov) a 4 sú nevoliči, ktorí prekročili vek 80 rokov a nemôžu sa už zúčastniť konkláve.

Po dnešnom konzistóriu bude pozostávať kardinálske kolégium z 226 kardinálov, z ktorých je 132 voličov a 94 nevoličov. V kardinálskom zbore dostanú zastúpenie štyri nové krajiny: Mongolsko, Paraguaj, Singapur a Východný Timor. Celkový počet krajín, ktoré majú kardinála, bude 89.

Medzi novými kardinálmi sú 3 čelní predstavitelia úradov Rímskej kúrie a 13 duchovní pastieri z diecéz v rôznych častiach sveta. Je medzi nimi 7 rehoľníkov (5 voličov, 2 nevoliči). Do kardinálskeho kolégia vstupujú tri nové rehoľné rodiny: eudisti, Misijný inštitút Consolata a Kristovi legionári. Najpočetnejšími v kardinálskom kolégiu sú saleziáni, ktorých je 10.

Od začiatku svojho pontifikátu pápež František vymenoval celkovo 112 dnes žijúcich kardinálov. Pripomeňme, že pápež František 29. mája 2022 pôvodne vymenoval 21 kardinálov, medzičasom sa však zriekol prijatia titulu Belgičan Mons. Lucas Van Looy SDB, emeritný arcibiskup Gentu. Kardinálsky titul tak pri dnešnej slávnosti prijme 20 osobností.

Zoznam nových kardinálov, ktorí boli kreovaní pri konzistóriu 27. augusta 2022

1. Arthur Roche – prefekt Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí (Angličan),

2. Lazarus You Heung-sik – prefekt Dikastéria pre klerikov (Kórejčan),

3. Fernando Vérgez Alzaga LC – predseda Pápežskej komisie pre Mestský štát Vatikán a predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán (Španiel),

4. Jean-Marc Aveline – arcibiskup metropolita Marseille (Francúzsko),

5. Peter Ebere Okpaleke – biskup Ekwulobie (Nigéria),

6. Leonardo Ulrich Steiner OFM – arcibiskup metropolita Manausu (Brazília),

7. Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão – arcibiskup Goy a Damão (India),

8. Robert Walter McElroy – biskup San Diega (USA),

9. Virgilio Do Carmo Da Silva SDB – arcibiskup Díli (Východný Timor),

10. Oscar Cantoni – biskup Coma (Taliansko),

11. Anthony Poola – arcibiskup Hajderabádu (India),

12. Paulo Cezar Costa – arcibiskup metropolita Arcidiecézy Brasília (Brazília),

13. Richard Kuuia Baawobr MAfr – biskup Wa (Ghana),

14. William Goh Seng Chye Goh – arcibiskup Singapuru (Singapur),

15. Adalberto Martínez Flores – arcibiskup metropolita Asunciónu (Paraguaj),

16. Giorgio Marengo IMC – titulárny biskup, apoštolský prefekt Ulanbátaru (Mongolsko, pôvodom Talian).

Nasledujúci štyria noví kardináli sú nad vekovou hranicou 80 rokov:

17.  Jorge Enrique Jiménez Carvajal – emeritný arcibiskup Cartageny (Kolumbia),

18.  Arrigo Miglio – emeritný arcibiskup Cagliari (Taliansko),

19. Gianfranco Ghirlanda SJ – kňaz, niekdajší rektor Pápežskej Gregorovej univerzity v Ríme (Talian),

20.  Fortunato Frezza – titulárny arcibiskup (Talian).

Bl. Ján Krstiteľ Scalabrini (1839 – 1905)

Dnešná ceremónia mala dve zložky. Prvou bolo riadne verejné konzistórium na kreovanie nových  kardinálov, druhou riadne verejné konzistórium na rozhodnutie o svätorečení dvoch kandidátov.

Prvým je bl. Giovanni Battista Scalabrini, ktorý v 19. storočí pôsobil ako biskup v talianskej Piacenze a je zakladateľom ženskej i mužskej Kongregácie misionárov svätého Karola Boromejského s osobitnou charizmou služby migrantom. Žil v rokoch 1839 – 1895.

Bl. Artemide Zatti (1880 – 1951)

Druhým je bl. Artemide Zatti, taliansky laik, ktorý koncom 19. storočia emigroval so svojou rodinou do Argentíny a stal sa saleziánskym bratom a misionárom v Patagónii. Jeho život je vymedzený rokmi 1880 – 1951.

Po skončení konzistória konali v priestoroch Vatikánu zdvorilostné návštevy u nových kardinálov. Bola to tradičná príležitosť vyjadriť im osobné blahoželania.

Program v nasledujúcich dňoch

V nedeľu 28. augusta má pápež na pláne pastoračnú návštevu mesta L´Aquila, kde pri príležitosti tzv. Celestínskeho odpustu otvorí Svätú bránu. Stretne sa aj s rodinami obetí zemetrasenia z roku 2009 a v miestnej bazilike bude o 10:00 sláviť svätú omšu. Po poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa vráti helikoptérou do Ríma.

Dokument pápeža Františka o reforme Rímskej kúrie Praedicate Evangelium bude v pondelok a utorok 29. a 30. augusta predmetom reflexie kardinálov z celého sveta, zhromaždených v Ríme, spolu s patriarchami východných katolíckych cirkví. Po dvoch dňoch práce bude v utorok večer Svätý Otec sláviť spolu s novými kardinálmi a celým kardinálskym kolégiom eucharistiu vo Vatikánskej bazilike.

Tlačové stredisko Svätej stolice dnes informovalo o programe stretnutí kardinálov týmto oznamom:

„V dňoch 29. a 30. augusta sa uskutoční stretnutie kardinálov o novej apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium, ako to 29. mája oznámil pápež František. Zasadania sa budú konať dopoludnia od 9.00 a popoludní od 16.00, po krátkej obednej prestávke.

Plánujú sa stretnutia jazykových skupín o rôznych aspektoch dokumentu, ako aj plenárne diskusie. V súčasnosti je potvrdených 197 účastníkov, čo zahŕňa kardinálov, východných patriarchov a predstavených Štátneho sekretariátu.

V utorok 30. augusta popoludní, po skončení všetkých zasadaní, bude o 17.30 svätá omša v Bazilike sv. Petra.“

V nedeľu 4. septembra bude pápež František o 10.30 na Námestí sv. Petra predsedať slávnosti blahorečenia Božieho služobníka pápeža Jána Pavla I.

Zdroj: tkkbs