Myšlienka týždňa: Pokoj vám všetkým! Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Zmŕtvychvstalého Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby sa dostal do vašich rodín, ku všetkým ľuďom kdekoľvek sú, ku všetkým národom a na celú Zem. Pokoj vám! (Pápež Lev XIV.)

Anjel Pána: Buďme dôveryhodnými svedkami evanjelia

„Obráťme sa k Panne Márii: nech nám ona, ktorá žila s úprimnosťou a pokorou srdca podľa Božej vôle, pomôže stať sa dôveryhodnými svedkami evanjelia,“ povzbudil dnes, v nedeľu 5. novembra, pápež František pred modlitbou Anjel Pána. Svätá Otec František vo svojej úvahe poukázal na Ježišovo odsúdenie dvojakého postoja farizejov v evanjeliu.

„Vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom v Nepále, ktorí trpia zemetrasením, ako aj k afganským utečencom, ktorí našli útočisko v Pakistane, ale teraz nemajú kam ísť. Modlím sa aj za obete búrok a povodní v Taliansku a iných krajinách,“ povedal pápež po skončení modlitby Anjel Pána. Svätý Otec František pridal aj výzvu k modlitbe týkajúcu sa života vo vojnou zmietaných krajinách.

Príhovor Svätého Otca Františka

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Z evanjelia dnešnej liturgie počúvame niekoľko Ježišových slov na adresu náboženských vodcov ľudu, teda na zákonníkov a farizejov. Pri týchto autoritách Ježiš používa veľmi prísne slová: „lebo hovoria a nekonajú“ (Mt 23, 3) a „všetko, čo konajú, robia len preto, aby ich ľudia videli (a obdivovali)“ (v. 5). Toto je to, čo Ježiš povedal: hovoria, ale nekonajú všetko a to, čo robia, robia len preto, aby sa ukázali.

Zastavme sa teda pri týchto dvoch aspektoch: pri rozdiele medzi slovami a skutkami a pri uprednostňovaní vonkajšieho života pred vnútorným.

Rozdiel medzi hovorením a konaním. Týmto izraelským učiteľom, ktorí tvrdia, že vyučujú druhých o Božom slove a sú rešpektovaní ako autority chrámu, Ježiš im oponuje ich dvojtvárnosťou života: jedno hlásajú, ale niečo iné žijú. Tieto Ježišove slová pripomínajú slová prorokov, najmä proroka Izaiáša: „Tento ľud sa mi približuje svojimi ústami a svojimi perami ma ctí, ale jeho srdce je ďaleko odo mňa“ (Iz 29, 13). Nebezpečenstvo, na ktoré si treba dávať pozor je dvojakosť srdca. Aj my sme v tomto nebezpečenstve: dvojakosti srdca, ktorá ohrozuje autentickosť nášho svedectva a tiež našu dôveryhodnosť ako ľudí a kresťanov.

Všetci prežívame, vzhľadom na našu krehkosť, určitý odstup medzi slovami a skutkami; ale iná vec je mať dvojaké srdce, žiť „jednou nohou v dvoch topánkach“ bez toho, aby sme to videli ako problém. Najmä keď sme povolaní – či už v živote, v spoločnosti alebo v Cirkvi – aby sme zohrávali zodpovednú úlohu, vtedy pamätajme na toto: žiadna dvojtvárnosť! Pre kňaza, pastoračného pracovníka, politika, učiteľa či rodiča platí vždy toto pravidlo: to, čo hovoríš, to čo hlásaš druhým, to sa usiluj najprv sám žiť. Aby bol človek učiteľom, ktorý má autoritu, musí byť najprv dôveryhodným svedkom.

Druhý aspekt prichádza ako dôsledok: uprednostňovanie zovňajška pred vnútrom. Zákonníci a farizeji, žijúci v dvojtvárnosti, sa totiž obávajú, že budú musieť skrývať svoju nedôslednosť, aby si zachránili svoju vonkajšiu povesť. Keby totiž ľudia vedeli, čo majú v skutočnosti v srdci, zostali by zahanbení a stratili by akúkoľvek dôveryhodnosť. Preto konajú skutky, aby vyzerali ako spravodliví, aby si, ako sa hovorí,  „zachovali tvár“. Tento trik je veľmi bežný: upravujú si tvár, prikrášľujú si život, vylepšujú si srdce. Títo „vyumelkovaní“ ľudia nevedia žiť v pravde. A mnohokrát aj my máme toto pokušenie dvojtvárnosti.

Bratia a sestry, prijmime toto Ježišovo upozornenie, položme si aj my otázku: snažíme sa praktizovať to, čo hlásame, alebo žijeme v dvojtvárnosti? Hovoríme jedno a robíme druhé? Staráme sa len o to, aby sme sa navonok ukázali ako bezúhonní, vylepšení, alebo sa staráme o svoj vnútorný život v úprimnosti srdca?

Obráťme sa na Svätú Pannu: Ona, ktorá žila dôsledne a s pokorou srdca podľa Božej vôle, nech nám pomáha stávať sa dôveryhodnými svedkami evanjelia.

zdroj: vatican news