„Myslím na to, aby som venoval čas starostlivosti o svoje srdce, modlitbe i službe druhým a Pánovi?“ – položil pápež otázku veriacim pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 12. novembra. Svätý Otec v apeloch po modlitbe upozornil na občiansku vojnu v Sudáne. Pamätal aj na Ukrajinu i na Palestínčanov a Izraelčanov sužovaných konfliktom.
Zuzana Klimanová – Vatikán
Na dnes pripadá 400. výročie smrti biskupa a mučeníka sv. Jozafáta, pripomenul pápež po modlitbe. Pri hrobe svätca v Bazilike sv. Petra sa dnes konala slávnostná Božská liturgia, ktorej predsedal kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. Prítomný bol aj generálny predstavený baziliánskeho rádu Robert Lisseiko, OSBM.
Príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána
Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!
Dnešné evanjelium nám ponúka príbeh, ktorý sa týka zmyslu života každého z nás. Je to podobenstvo o desiatich pannách, ktoré boli povolané vyjsť v ústrety ženíchovi (porov. Mt 25, 1-13). Žiť znamená toto: je to jedna veľká príprava na deň, keď budeme povolaní vyjsť v ústrety Ježišovi! V podobenstve je však z tých desiatich panien päť múdrych a päť nerozumných. Pozrime sa na to, v čom spočívajú múdrosť a nerozumnosť. Múdrosť života a nerozumnosť života.
Všetky tie družičky sú tam prítomné, aby privítali ženícha, čiže chcú sa s ním stretnúť, tak ako aj my túžime po šťastnom naplnení života: rozdiel medzi múdrosťou a nerozumnosťou teda nespočíva v dobrej vôli. Nespočíva ani v dochvíľnosti, s akou prichádzajú na stretnutie: všetky tam boli. Rozdiel medzi múdrymi a nerozumnými je inde: spočíva v príprave. Text hovorí: múdre «si spolu so svojimi lampami vzali aj olej» (v. 4); tie nerozumné však nie. Tu je rozdiel: olej. A čo je jednou z charakteristík oleja? Že ho nie je vidieť: je vo vnútri lámp, nie je nápadný, avšak bez neho lampy nemajú svetlo.
Pozrime sa na seba a uvidíme, že náš život je vystavený rovnakému riziku: mnohokrát sme veľmi pozorní na výzor, na vonkajškovosť, dôležité je dobre sa starať o svoj imidž a robiť dobrý dojem na druhých. Ježiš však hovorí, že múdrosť života spočíva inde: v starostlivosti o to, čo nie je vidieť, avšak je dôležitejšie, starostlivosť o srdce. Starostlivosť o vnútorný život. Znamená to vedieť sa zastaviť a načúvať svojmu srdcu, bdieť nad svojimi myšlienkami a pocitmi. Koľkokrát nevieme, čo sa odohralo v našom srdci počas dňa. Čo sa odohráva vnútri každého z nás?
Múdrosť znamená vedieť si vytvoriť priestor pre ticho, vedieť načúvať sebe i druhým. Znamená vedieť sa zrieknuť nejakého kúska času stráveného pred displejom telefónu, aby sme hľadeli na svetlo v očiach druhých, vo vlastnom srdci, v Božom pohľade na nás. Znamená to nenechať sa chytiť do pasce aktivizmu, ale venovať čas Pánovi, načúvaniu jeho slovu.
Evanjelium nám dáva správnu radu, aby sme nezanedbávali olej vnútorného života, „olej duše“: hovorí nám, že je dôležité pripraviť ho. V príbehu skutočne vidíme, že panny už majú lampy, avšak musia si pripraviť olej: musia ísť k obchodníkom, kúpiť ho, naliať ho do lámp… (porov. v. 7.9). Tak je to aj pre nás: vnútorný život sa nedá improvizovať, nie je to záležitosť chvíľky, raz za čas, raz a navždy. Vnútorný život treba pripravovať tak, že mu každý deň venujeme trochu času, s vytrvalosťou, stálosťou, ako sa to robí pri každej dôležitej veci.
Môžeme si teda položiť otázku: Čo ja pripravujem v tomto období života? Čo pripravujem v mojom vnútri? Možno sa snažím odložiť si nejaké úspory, myslím na dom alebo nové auto, na konkrétne projekty… Sú to dobré veci. Myslím však aj na to, aby som venoval čas starostlivosti o svoje srdce, modlitbe a službe druhým, Pánovi, ktorý je cieľom života? Skrátka, ako je to s olejom mojej duše? Každý z nás nech si položí túto otázku: ako je to s olejom mojej duše? Živím ho a udržiavam v dobrom stave?
Nech nám Panna Mária pomáha strážiť si olej vnútorného života.
(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka a Zuzana Klimanová)
Zdroj: Vatican news.va