Foto: Vatican Media
Vatikán 22. júna (VaticanNews) Cirkev uznala hrdinské čnosti rehoľnej sestry Lucie dos Santos, jednej z troch fatimských pastierikov. Získava tak titul ctihodnej Božej služobníčky. Uznané bolo aj mučeníctvo desiatich kňazov a desiatich laikov zo Sevillskej arcidiecézy zabitých počas Španielskej občianskej vojny v roku 1936 – budú vyhlásení za blahoslavených.
Pápež František vo štvrtok 22. júna pri stretnutí s prefektom Dikastéria pre kauzy svätých kardinálom Marcellom Semerarom schválil zároveň i dekréty o hrdinských čnostiach ďalších štyroch Božích služobníkov.
Fatimskí pastierikovia
Strážkyňa tretieho fatimského tajomstva
Ctihodná Božia služobníčka sestra Lucia, ktorá bola strážkyňou tzv. „tretieho fatimského tajomstva“ sa narodila v roku 1907 v Aljustrele. V roku 1917 mala sériu zjavení Panny Márie v Cove de Iria v portugalskej Fatime spolu so svojimi dvoma bratrancami Františkom a Hyacintou Martovými. Tí o niekoľko rokov nato zomreli v dôsledku španielskej chrípky a tak Lucia zostala jedinou strážkyňou posolstva, ktoré jej zverila Panna Mária a ktoré na podnet biskupa z Leirie Josého Alvesa Correiu da Silvia zapísala do štyroch dokumentov v rokoch 1935 až 1941. Ďalší spis z roku 1944 obsahoval tretiu časť, takzvané „tretie tajomstvo“. Bol zaslaný do Ríma a prvýkrát bol otvorený v roku 1960. Zverejnený bol až v roku 2000 sv. Jánom Pavlom II., ktorý mal osobitnú úctu k Panne Márii Fatimskej.
Sr. Lucia dos Santos
Sestra Lucia počas svojho dlhého života žila v oddanej starostlivosti o mariánske posolstvo. Stala sa karmelitánskou sestrou kláštora v Coimbre, kde zomrela 13. februára 2005, len necelý mesiac pred svojimi 98. narodeninami. Dňa 13. mája 1967 odišla sestra Lucia do Fatimy, aby sa tam stretla s pápežom sv. Pavlom VI. Viackrát sa tu stretla aj s pápežom sv. Jánom Pavlom II. (v roku 1982, 1991 a 2000). Po smrti sestry Lucie navštívil Fatimu v roku 2010 aj pápež Benedikt XVI. Svätý Otec František sem zavítal v roku 2017 a kanonizoval pastierikov Františka a Hyacintu. Fatimu pápež navštívi aj tento rok 5. augusta v rámci svojej cesty do Lisabonu na Svetové dni mládeže.
Dvadsať španielskych mučeníkov
Medzi 20 spomínanými mučeníkmi z čias Španielskej občianskej vojny (konkrétne z roku 1936) je aj farár Manuel González-Serna Rodríguez z oblasti Sevilly. V skupine mučeníkov je celkovo 10 kňazov a desať laikov, medzi nimi aj farár Mariano Caballero Rubio, ktorému pred zabitím vypálili faru, i 19-ročný seminarista Enrique Palacios Monrabà, ktorý bol zavraždený spolu so svojím otcom. Medzi mučeníkmi sú aj právnik, lekárnik, členovia farskej rady a zvonár klarisiek, ktorý žil so svojou ovdovenou matkou v blízkosti kláštora.
Zdroj: TK KBS, VaticanNews,