Myšlienka týždňa: Obrazom Dobrého pastiera mi chce Ježiš povedať, že na mňa myslí ako na lásku svojho života. Miluje ma a nachádza vo mne krásu, ktorú ja často nevidím. Nechaj sa prijať a pozdvihnúť milujúcou náručou Dobrého pastiera. (Pápež František)

Opätovná výzva pápeža Františka za mier nielen na Ukrajine

„Ten, kto vedie vojnu, zabúda na ľudskosť,“ zdôraznil pápež František v nedeľu 27. februára, keď sa na poludnie prihovoril veriacim pri modlitbe Anjel Pána. Ľudia na úteku pred vojnou sú naši bratia a sestry, treba im otvoriť humanitárne koridory, apeloval Svätý Otec. V zhromaždení boli viaceré ukrajinské zástavy na znak solidarity.

„So srdcom zlomeným z toho, čo sa deje na Ukrajine – a nezabúdajme na vojny v iných častiach sveta, ako je Jemen, Sýria, Etiópia… – opakujem: nech zatíchnu zbrane! Boh je s tými, ktorí vytvárajú pokoj, a nie s tými, ktorí používajú násilie.“

Tieto slová dnes rezonovali Námestím sv. Petra, ktoré bolo dnes na poludnie zaplnené viac než zvyčajne. Stretnutie bolo mimoriadne aj v tom, že pápež František pôvodne mal byť v tomto čase vo Florencii, no napokon nemohol odcestovať pre zdravotné problémy s kolenom a zostal v Ríme.

V úvodnom biblickom zamyslení sformuloval evanjeliovú výzvu do slov „Pán nás pozýva očistiť náš pohľad“ a zamyslieť sa nad tým, ako rozprávame, aby naša reč nebola nositeľom agresivity a pokrivených myšlienok.

Ešte intenzívnejšie vyprosovať mier pre Ukrajinu, Jemen, Sýriu, Etiópiu…

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána,

prosbe za duše zosnulých a udelení požehnania z okna Apoštolského paláca Svätý Otec opätovne reagoval na naliehavú potrebu mieru:

„Drahí bratia a sestry! V týchto dňoch nami otriaslo niečo tragické: vojna. Opakovane sme sa modlili, aby sa nešlo touto cestou. A neprestávajme sa modliť, naopak, prosme Boha ešte intenzívnejšie. Preto opätovne vyzývam všetkých, aby 2. marca, na Popolcovú stredu, konali Deň modlitby a pôstu za mier na Ukrajine. Ten deň bude na to, aby sme boli nablízku utrpeniam ukrajinského ľudu, aby sme cítili, že sme všetci bratia a vyprosovali od Boha koniec vojny.

Ten, kto vedie vojnu, zabúda na ľudskosť. Nevychádza z ľudu, nehľadí na konkrétny život ľudí, ale pred všetkým uprednostňuje jednostranné a mocenské záujmy. Spolieha sa na diabolskú a zvrátenú logiku zbraní, ktorá je tou najvzdialenejšou od Božej vôle. A dištancuje sa od obyčajných ľudí, ktorí chcú mier a ktorí sú v každom konflikte tými skutočnými obeťami, ktoré na vlastnej koži platia za vojnové šialenstvá. Myslím na starších ľudí, na tých, ktorí v tomto čase hľadajú útočisko, na matky, ktoré utekajú so svojimi deťmi… Sú to bratia a sestry, pre ktorých je naliehavo potrebné otvoriť humanitárne koridory a ktorých treba prijať.

So srdcom zlomeným z toho,

čo sa deje na Ukrajine – a nezabúdajme na vojny v iných častiach sveta, ako je Jemen, Sýria, Etiópia… – opakujem: nech zatíchnu zbrane! Boh je s tými, ktorí vytvárajú pokoj, a nie s tými, ktorí používajú násilie. Pretože tí, ktorí milujú mier, ako uvádza talianska ústava, «odmietajú vojnu ako nástroj urážky slobody iných národov i ako prostriedok riešenia medzinárodných sporov» (Čl. 11).“

Potlesk pre nových blahoslavených

Po krátkej odmlke pápež František pokračoval pripomenutím nových blahoslavených:

„Včera bol v španielskej Granade vyhlásený za blahoslaveného kňaz Cayetano Giménez Martín a pätnásť jeho spolubratov mučeníkov, zabitých z nenávisti k viere (in odium fidei) v kontexte protináboženského prenasledovania v 30. rokoch minulého storočia v Španielsku. Nech svedectvo týchto hrdinských Kristových učeníkov vzbudí v každom túžbu verne a odvážne slúžiť evanjeliu. Zatlieskajme novým blahoslaveným.“

Svätý Otec pripomenul aj Deň zriedkavých chorôb,

ktorý pripadá na pondelok 28. februára. Na záver oslovil tých, ktorí prišli s ukrajinskými zástavami a pozdravil ich tradičným pozdravom východných kresťanov:

„Vidím aj mnohé ukrajinské zástavy. Slava Isusu Christu!“