Myšlienka týždňa: Pokoj vám všetkým! Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Zmŕtvychvstalého Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby sa dostal do vašich rodín, ku všetkým ľuďom kdekoľvek sú, ku všetkým národom a na celú Zem. Pokoj vám! (Pápež Lev XIV.)

Panna Mária Ružencová mení životy a dejiny

Korene sviatku siahajú do obdobia pontifikátu sv. Pia V., ktorý vďačil Panne Márii za víťazstvo proti tureckým vojskám v roku 1571 v bitke pri Lepante. Jej úctu sa počas storočí šírila v životoch svätých a potvrdzovala mimoriadnymi milosťami.

Ružencovej Panne Márii sa osobitne venoval pápež Lev XIII. (1878-1903), ktorý počas svojho pontifikátu vydal 11 encyklík na tému ruženca a jeho významu. V jednej z nich, Magnae Dei Matris, krásne opísal Máriinu lásku k človeku:

„Zatiaľ čo príroda sama urobila meno matky najsladším zo všetkých mien a urobila z materstva vzor nežnej a starostlivej lásky, žiadny jazyk nie je dostatočne výrečný, aby vyjadril to, čo cíti každá zbožná duša, totiž aký intenzívny je plameň lásky. láskavá a aktívna láska, ktorá žiari v Márii, v nej, ktorá je naozaj našou matkou nie ľudským spôsobom, ale skrze Krista. Nikto nevie a nerozumie tak dobre ako ona všetkému, čo sa nás týka: čo nám v živote pomáha; aké nebezpečenstvá, verejné alebo súkromné, ohrozujú naše blaho; aké ťažkosti a zlo nás obklopujú; nadovšetko aký urputný je boj, ktorý vedieme s bezohľadnými nepriateľmi našej spásy. V týchto a vo všetkých ostatných ťažkostiach života je jej sila najmocnejšia. Jej túžba použiť ju je najvrúcnejšia – priniesť deťom, ktoré sú jej drahé, útechu, silu a pomoc každého druhu.“ (Magnae Dei Matris, čl. 12)
Bol to práve tento pápež, ktorý ustanovil október za mesiac modlitby ruženca a zaviedol ružencovú nedeľu.

Za jedného z najväčších šíriteľov úcty k Panne Márii Ružencovej sa považuje blahoslavený  Bartolomej Longo (1841-1926). Po svojom obrátení zo satanizmu sa rozhodol zasvätiť svoj život propagovaniu modlitby ruženca. V neapolskom starožitníctve si zadovážil obraz Kráľovnej ruženca. Dal ho zreštaurovať a nainštaloval ho na podstavec z lurdského mramoru. Ľudia sa schádzali na modlitbu a začali sa diať zázračné uzdravenia. Biskup Giuseppe Formisano povzbudil Bartolomeja, aby začal stavať Panne Márii svätyňu. Bazilika Panny Márie Ružencovej bola konsekrovaná 7. mája 1891. Stala sa jedným z najvýznamnejších mariánskych pútnických miest a ročne ju navštívia milióny pútnikov.

Zjavenia vo Fatime (13. máj – 13. október 1917). V portugalskom Cova da Iria pri Fatime sa Panna Mária zjavovala trom pastierikom – Lucii, Františkovi a Hyacinte. Pri poslednom zjavení v októbri sa Panna Mária predstavuje ako Panna Mária Ružencová a žiada, aby sa na jej počesť postavila na tomto mieste kaplnka a aby sa denne modlili ruženec.

V roku 2010 bolo 69 dní uväznených 33 čilských baníkov hlboko v podzemnej bani. Svätý Otec Benedikt XVI. (1927-2022) v Ríme požehnal 33 ružencov a cez úzku šachtu ich poslali baníkom. Tí sa ich každý deň modlili a nosili ich na krkoch. Všetci 33 baníci prežili a boli vyslobodení 13. októbra, v deň výročia posledného zjavenia Panny Márie vo Fatime.

-js-

Obrázok: commons.wikimedia. org

zdroj: dominikani.sk