Foto: Vatican Media
Vatikán 23. februára (VaticanNews) Z iniciatívy pápeža Františka zazneli posledné dva roky početné výzvy a iniciatívy za mier na Ukrajine. Prinášame ich súhrn, ktorý priniesol server VaticanNews.
–
Neustála a úprimná modlitba za mier na Ukrajine: to je modlitba, ktorú pápež František počas týchto dvoch rokov konfliktu na Ukrajine neprestával vznášať k Bohu, pretože, ako sám povedal, vojna je vždy porážkou. Vojna je skutočnou ľudskou porážkou, pretože víťazia len výrobcovia zbraní, dodal. „Trýznená“ alebo „sužovaná“ – to je bolestný prívlastok, ktorým pápež tak často definuje krajinu, v ktorej sa od 24. februára 2022 stále ozýva dunenie bômb. Od toho smutného dňa pápež s rozorvaným srdcom vyzýva ľudí, aby sa pri každej možnej príležitosti modlili za mier.
Za posledné dva roky bolo zvolaných niekoľko Dní modlitieb za mier: prvý sa konal 26. januára 2022, keď napätie medzi Ruskom a Ukrajinou ešte naplno nevypuklo, ale už vyvolávalo veľké obavy. Druhý čas modlitieb a pôstu nasledoval o niekoľko mesiacov neskôr, 2. marca: bola to Popolcová streda a František požiadal veriacich, aby sa cítili ako bratia a prosili Boha o ukončenie vojny. Rovnakú prosbu adresoval pápež 25. marca 2022 Božej Matke, keď predsedal kajúcemu sláveniu v Bazilike svätého Petra s aktom zasvätenia Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie: proti ohavnej vojne, ktorá spôsobuje utrpenie, strach a zdesenie toľkým ľuďom, je potrebná Božia prítomnosť a istota Božieho odpustenia. Nasledujúci rok, 27. októbra 2023, v ďalší deň pokánia, pôstu a modlitby, pápež František žiada Máriu, aby mu pomohla dosiahnuť mier: „Vzývame milosrdenstvo, Matka milosrdenstva, pokoj, Kráľovná pokoja,“ prosil František. „Zatras dušami tých, ktorí sú uväznení v nenávisti, obráť tých, ktorí živia a podnecujú konflikty. Osušte slzy detí, pomôžte osamelým a starým ľuďom, podporte zranených a chorých, ochraňte tých, ktorí museli opustiť svoju vlasť a svojich blízkych, potešte skľúčených, vráťte im nádej.“
Posledné dva roky sa na Ukrajine niesli v znamení tragických medzníkov hrôzy a smrti: 24. apríla 2022 pripadá podľa juliánskeho kalendára Veľká noc, ale zároveň sú to presne dva mesiace od vypuknutia konfliktu. Pápež opäť – na záver Regina coeli – požiadal všetkých, aby zintenzívnili svoju modlitbu za mier a mali odvahu povedať, že mier je možný. O dva mesiace neskôr, 5. júna, na sviatok Zoslania Ducha Svätého, vojna na Ukrajine dosiahne dramatický zlom, ktorý potrvá sto dní. A František opakuje svoju výzvu na skutočné činy, konkrétne rozhovory o prímerí a udržateľnom riešení. Nech je vypočuté zúfalé volanie trpiacich ľudí, nech je rešpektovaný ľudský život, hovorí, pretože vojna je nočnou morou, popretím Božieho sna.
Medzitým plynú mesiace a medzinárodná kronika naďalej píše trpké stránky o slzách a ničení. Dňa 24. augusta 2022 sa začína šiesty mesiac konfliktu, ktorý pre Ukrajinu znamená ďalší dramatický medzník. A práve k tejto krajine obracia František svoje myšlienky na záver stredajšej generálnej audiencie: vojna je šialenstvo, zdôrazňuje a modlí sa za zajatcov, zranených, deti, utečencov a mnohých nevinných, ktorí za toto šialenstvo platia. Prišiel mesiac november a s ním deväť mesiacov vojny: pri tejto príležitosti pápež napísal list ukrajinskému ľudu, v ktorom ho označuje za ušľachtilý a umučený národ, uisťuje ho o svojej blízkosti srdcom a modlitbou a vydáva varovanie platné pre všetky národy: nezvyknite si na vojnu.
Od konca roka 2022 do začiatku roka 2023 nasledovali jedna za druhou pápežove výzvy umlčať zbrane a ukončiť túto nezmyselnú vojnu. Dňa 24. februára 2023, presne rok po vypuknutí konfliktu, sa František vo Vatikáne zúčastnil na premietaní dokumentárneho filmu Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (Sloboda v ohni: Boj Ukrajiny za slobodu), ktorého iniciátorom bol režisér Jevgenij Afinejevskij. Pápež František vtedy povedal, že dnes je to rok od začiatku tejto vojny, pozrime sa na Ukrajinu, modlime sa za Ukrajincov a otvorme svoje srdcia bolesti. Nehanbime sa trpieť a plakať, pretože vojna je ničenie.
Uplynú mesiace, príde ďalšie leto, Ukrajina je stále pod bombami. Pápež nikdy nezabudne na ťažkú humanitárnu situáciu na Ukrajine, ktorú ešte zhoršilo zastavenie Čiernomorskej obilnej iniciatívy. Počas modlitby Anjel Pána 30. júla 2023 František pripomenul, že vojna ničí všetko, dokonca aj pšenicu, a to predstavuje vážnu urážku Boha, pretože pšenica je jeho darom na nasýtenie ľudstva. Preto vyzval k vypočutiu volania miliónov bratov a sestier, ktorí trpia hladom, volania, ktoré stúpa k nebu.
Pápež tiež pripomenul veľkosť ukrajinského mučeníctva 6. septembra 2023 počas audiencie s biskupmi, ktorí sú členmi Synody Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Blízkosť a účasť sú pocity, ktoré František vyjadril spolu so smútkom z pocitu bezmocnosti, ktorý človek zažíva tvárou v tvár vojne. Predovšetkým preto, že jedným z jej najsmutnejších plodov je vziať deťom úsmev. Rovnaké pocity znepokojenia nad situáciou, ktorá sa zdá byť čoraz zúfalejšia, pápež vyjadril aj v liste zaslanom kyjevsko-haličskému arcibiskupovi Svjatoslavovi Ševčukovi začiatkom roka 2024, v ktorom vyjadril nádej, že vojna na Ukrajine sa nestane zabudnutou vojnou a že medzinárodné spoločenstvo sa zaviaže k hľadaniu mierových riešení.
Rovnakú výzvu vyslovil aj 8. januára tohto roku, keď prijal diplomatický zbor akreditovaný pri Svätej stolici: žiaľ, po takmer dvoch rokoch vojny veľkého rozsahu, povedal František, sa toľko vytúženému mieru napriek mnohým obetiam a obrovskej deštrukcii zatiaľ nepodarilo nájsť miesto v mysliach a srdciach. Konflikt, ktorý sa stupňuje na úkor miliónov ľudí, nemožno nechať pokračovať, ale súčasnú tragédiu treba ukončiť prostredníctvom rokovaní a rešpektovania medzinárodného práva.
Okrem modlitieb a výziev František koná v prospech mieru aj v prvej osobe a v zmysle rovnakej blízkosti zúčastnených strán: 25. februára 2022 sa vydal do sídla veľvyslanectva Ruskej federácie pri Svätej stolici, aby vyjadril svoje znepokojenie nad vypuknutím vojny. O niekoľko dní neskôr, 16. marca, vedie telematický rozhovor s patriarchom moskovským a celej Rusi Kirillom, aby spoločne zastavili vojnový požiar, motivovaný túžbou ukázať ako pastieri svojho ľudu cestu k mieru. A v priebehu niekoľkých mesiacov sa uskutočnilo aj niekoľko telefonických rozhovorov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého pápež prijal na audiencii v máji 2023.
V rámci pápežovho úsilia o ukončenie konfliktu cestuje aj kardinál Matteo Zuppi, arcibiskup Bologne a predseda Konferencie biskupov Talianska, ktorý je osobitným vyslancom pápeža v Rusku, Spojených štátoch a Číne. Svoje tri misie v roku 2023 podnikol s nádejou, ktorej sa František nikdy nevzdal, a to, že sa podarí dať do pohybu cesty mieru. Ďalších dvoch kardinálov – almužníka Konrada Krajewského a Michaela Czerného, prefekta Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju – vyslal pápež na Ukrajinu ako svojich zástupcov, aby priniesli solidaritu a blízkosť utečencom a obetiam vojny. Rovnako aj arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, ktorý v máji 2023 navštívil Vorzel, Irpin a Buču, kde sa pomodlil pred masovým hrobom v pravoslávnom chráme svätého Andreja. Gesto, ktoré malo po vzore pápeža Františka znovu pripomenúť hrôzy a krutosť vojny.
Isabella Piro
( Zdroj: TK KBS, VaticanNews, )