Myšlienka týždňa: Advent nám dáva šancu vydať sa novou cestou. Nechajme sa viesť Máriou, našou Matkou. ( Pápež František)

Predseda KBS: Rádio LUMEN bolo a zostalo vždy v jednote s biskupmi

Foto: Print Screen

Banská Bystrica 14. apríla (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober dnes za účasti viacerých biskupov a kňazov predsedal v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici slávnostnej svätej omši pri príležitosti 30. výročia vzniku Rádia LUMEN. Prihovoril sa aj v homílii, ktorú prinášame v plnom znení.

Milí bratia v biskupskej, kňazskej a diakonskej službe, rehoľné sestry, drahí bratia a sestry v Kristovi, vy, ktorí ste zhromaždení tu v banskobystrickej katedrále, ale aj vy, ktorí nás počúvate cez vysielanie Rádia Lumen!

Už celých 30 rokov sa vám takto môžeme prihovárať nielen z priamych prenosov bohoslužieb, ale aj z našich štúdií a z terénu – teda zovšadiaľ, kde má Rádio Lumen svojich moderátorov a kde pulzuje život Cirkvi, život veriacich ľudí. Úloha tohto rádia je aj po troch desaťročiach stále tá istá a nevyhnutná: má informovať, ale zároveň aj formovať svojich poslucháčov – formovať v hlbšom prežívaní a praktizovaní katolíckej viery.

Veľmi si vážim aj fakt, že Rádio Lumen bolo a zostalo vždy v jednote so slovenskými biskupmi a zostalo verné odkazu zakladateľa biskupa Rudolfa Baláža. Jeho biskupské heslo bolo odvážne a zároveň tak aktuálne: Pravda vás vyslobodí!

Naše katolícke rádio je teda denným spoločníkom pre nás, aj pre chorých a osamotených, a prináša svetlo do každého dňa, pretože sa snaží vždy aktuálne a pravdivo informovať. V pravde o Bohu i človeku nám toto naše rádio denne pripomína, že bez Božieho požehnania a bez jeho pomoci by sme nemohli urobiť v podstate nič, a že aj toto tridsaťročné fungovanie Rádia Lumen je jeho dielom a jeho misiou.

Presviedčame sa o tom každý deň, podobne ako apoštoli, keď sa s nimi Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní stretol na brehu Tiberiadskeho mora (Jn 21, 1-14).

Všetci na lodi spoznali, že ten, kto im dal inštrukcie k úspešnému rybolovu, je Ježiš. A nikto nepochyboval, že je to on, lebo to isté už s Ježišom raz zažili. A keď prišli na breh, Ježiš ich prekvapil ešte raz. Mal prichystaný chlieb, ktorým ich pohostil a nasýtil ich aj z rýb, ktoré s jeho pomocou chytili.

Učeníci okamžite pochopili, že ten, kto v skutočnosti koná, je Pán. Ich námahy nestáli za nič. Ale Ježišovo slovo spôsobilo úspech i nasýtenie. V to ráno sa mu ešte viac odovzdali a pochopili, že bez neho nemôžu nič urobiť. Ich Pán mal, a aj teraz má všetko vo svojich rukách.

Buďme aj my pripravení učiť sa od nášho zmŕtvychvstalého Pána. On nám ukazuje, že všetko závisí od Božieho požehnania, že ani len ten každodenný chlieb si nemožno zaslúžiť iba vlastnou prácou a vlastnou aktivitou. Nad všetkým a nad celým našim životom je Boh, ktorý nás stvoril. Vo všetkom mu dôverujme a odovzdajme sa mu.

A ďalším poučením z dnešného evanjeliového príbehu je fakt, že nie Ježiš je hosťom v našom živote, ale že my sme jeho hosťami. To neplatí iba o našom každodennom chlebe, ale aj o duchovnej strave, ktorú nám on sám pripravuje a podáva, keď nás zvoláva ako svojich učeníkov: Poďte jesť!

Naozaj, sami od seba nemôžeme urobiť nič dobré, lebo všetko je Božia milosť. Na druhej strane, nepodceňujme význam svojho konania, ale vo všetkom sa vždy spoľahnime na Ježiša a jeho pomoc. S ním sa dobré veci konajú ľahšie. Kristus koná v nás a cez nás svoje dielo, my spolupracujeme. Nech to platí aj o fungovaní nášho katolíckeho Rádia Lumen.

Nakoniec sa chcem pri oslave 30. výročia založenia nášho rádia poďakovať ponajprv poslucháčom za priazeň a dôveru, za podporu, či už priamu, alebo cez mediálne zbierky.

Ďakujem za všetkých biskupov Slovenska aj zakladateľom a tvorcom rádia: prvým riaditeľom bol už nebohý Ing. Makovník, ktorého oslovil biskup Baláž. Veľkú brázdu pri tvorbe programu a jeho štruktúry zaoral Vladimír Slovák, ktorý napomohol rozšíreniu na 24-hodinové vysielanie. Neodmysliteľne sa s rádiom spája aj meno Juraj Spúchľák a nápomocný mladý tím vedenia – programový riaditeľ Martin Šajgalík, Janko Krupa a Zuzana Szakácsová, ktorí odvážne a veľmi prezieravo rozvíjajú program rádia aj pre mladé rodinky a tínedžerov, keďže sami prežívajú vo svojich rodinách takéto podnetné obdobie.

Bratia a sestry!

Tento rok bude Cirkev sláviť Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov v nedeľu 21. mája. Svätý Otec František v posolstve zdôrazňuje, že všetci, nielen žurnalisti, sme povolaní komunikovať srdcom: V historickom období poznačenom polarizáciou a protikladmi – voči ktorým, žiaľ, nie je imúnne ani cirkevné spoločenstvo – sa záväzok komunikovať „s otvoreným srdcom a otvorenou náručou“ netýka výlučne informačných pracovníkov, ale je povinnosťou každého.

Titul pápežovho posolstva „Hovoriť srdcom“ je inšpirovaný slovami už spomínaného patróna žurnalistov a komunikátorov, sv. Františka Saleského. Tento „svätec jemnosti“ a učiteľ Cirkvi je „jedným z najžiarivejších príkladov hovorenia srdcom“, konštatuje v posolstve Svätý Otec. Tento rok si pripomíname dve jeho významné jubileá: 400. výročie smrti a  zároveň aj sté výročie odo dňa, keď bol vyhlásený za patróna katolíckych žurnalistov pápežom Piom XI.

Toto je teda naša úloha a to nielen pri tvorbe programu nášho rádia, ale v každodennom živote našich spoločenstiev teda našej Cirkvi. Komunikáciou rozpaľovať srdcia, ošetrovať rany a prinášať svetlo – Božie svetlo ľudským a prívetivým spôsobom, tak ako to vedel robiť sám Ježiš.

Potrebujeme hovoriť srdcom, osobitne v rámci prebiehajúceho synodálneho procesu. Pápež František nám pripomína: V Cirkvi naliehavo potrebujeme komunikáciu, ktorá by rozpálila srdcia, ktorá by bola balzamom na rany a vrhala by svetlo na cestu našich bratov a sestier. Snívam o cirkevnej komunikácii, ktorá by sa vedela nechať viesť Duchom Svätým, o zdvorilej a zároveň prorockej cirkevnej komunikácii… o komunikácii, ktorá by do centra kládla vzťah s Bohom a blížnym, najmä s tým najnúdznejším… o komunikácii, ktorej základom by bola pokora pri počúvaní a odvaha pri hovorení, ktorá by nikdy neoddeľovala pravdu od lásky k blížnemu.

Toto je tá toľko očakávaná kultúra pokoja, cesta dialógu a zmierenia. Práve v týchto našich dňoch je potrebnejšie než kedykoľvek predtým, aby sme šírili kultúru pokoja tam, kde je vojna; aby sme otvárali cesty umožňujúce dialóg a zmierenie tam, kde zúri nenávisť a nepriateľstvo. V dramatickom kontexte globálneho konfliktu, ktorý zažívame, je naliehavo potrebné potvrdiť neútočnú komunikáciu.

Nech nám Pán pomáha a nech stojí pri nás, aby sme práve cez naše Rádio Lumen aj v nastávajúcom období dokázali vnášať Boží pokoj a zmierenie do ľudských sŕdc a vzťahov! Amen.

Zdroj: TK KBS