Myšlienka týždňa: „Nech vám Preblahoslavená Panna Mária vyprosuje potrebnú milosť, aby vaša viera bola vždy na ceste, aby mala nádych proroctva a bola vierou bohatou na súcit.“ ( Pápež František)

„Premôž ľahostajnosť a vydoby pokoj“ – téma Svetového dňa pokoja 2016

a dove ferko

Už je známa téma pápežovho posolstva k Svetovému dňu pokoja 2016. Zverejnila ju Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj v nasledovnom znení: „Premôž ľahostajnosť a vydoby pokoj“ (Overcome Indifference and win Peace – Gagne sur l’indifférence et remporte la paix – Vence la indiferencia y conquista la paz). Tento slogan bude charakterizovať 49. svetový deň pokoja 1. januára 2016, ktorý bude už tretím za pontifikátu pápeža Františka.

„Ľahostajnosť voči biedam našich čias je jednou z hlavných príčin chýbajúceho pokoja vo svete“,  uvádza sa v sprievodnom komuniké pápežskej rady s nasledujúcou konkretizáciou:

„Ľahostajnosť sa dnes viaže na rozličné formy individualizmu, ktoré vedú k izolácii, nevšímavosti, egoizmu, čiže k nezáujmu a nedostatku nasadenia. Nárast informácií neznamená automaticky zvýšenie pozornosti voči problémom, ak nejde ruka v ruke so solidárnou otvorenosťou svedomia. Pre tento cieľ je zásadne dôležitý prínos, ktorý popri rodine môžu dať vychovávatelia, učitelia, ľudia z oblastí kultúry a médií, intelektuáli a umelci. Nad ľahostajnosťou sa dá zvíťaziť len spoločnou odpoveďou na túto výzvu.

Pre pokoj je potrebné pracovať; nezískava sa bez námahy, bez konverzie mysle a srdca, bez zmyslu pre kreativitu a pozitívne zaangažovanie sa v diskusii. Ide tu o pestovanie zmyslu pre zodpovednosť a utváranie povedomia o závažnosti aktuálnych problémov, ktoré na nás doliehajú, ako je fundamentalizmus, netolerancia, masakre, prenasledovanie pre vieru a etnickú príslušnosť, pošliapavanie slobody a práv celých národov, vykorisťovanie ľudských bytostí vystavených dokonca aj rôznym formám zotročenia, korupcie a organizovaného zločinu, vojna a drámy utečencov a násilne vysídlených osôb.

Takáto výchova a senzibilizácia by sa mala zároveň zameriavať na hľadanie príležitostí a možností ako poraziť tieto zlá: základnými formami konštruktívnej odpovede sú v tomto zmysle vytváranie kultúry zákonnosti a výchova k dialógu a spolupráci.

Budúcoročná téma „Premôž ľahostajnosť a vydoby pokoj“ nadväzuje na posolstvo pápeža Františka z predchádzajúceho roka, pripomína Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj vo svojom komuniké, keď píše:

„Každodenné budovanie pokoja prekonávaním ľahostajnosti sa realizuje v zameraní na rozličné podoby novodobého otroctva, ktorým bolo venované Posolstvo z 1. januára 2015: «Už nie otroci, ale bratia». Mali by sme pokračovať v tomto záväzku so zvýšenou uvedomelosťou a spoluprácou. Pokoj je možný tam, kde sa práva každej ľudskej bytosti priznávajú a rešpektujú podľa požiadaviek slobody a spravodlivosti. Posolstvo na rok 2016 má v úmysle podnietiť všetkých ľudí dobrej vôle, osobitne tých, čo pracujú v oblasti výchovy  a vzdelávania, v médiách a v kultúre, aby každý z nich v rámci svojich možností a v duchu najlepších predsavzatí prispel k spoločnému budovaniu starostlivejšieho a milosrdnejšieho sveta, čiže sveta slobodnejšieho a spravodlivejšieho.“

Tradíciu pápežských posolstiev k 1. januáru ako Svetovému dňu pokoja začal pápež bl. Pavol VI. Text posolstva sa rozosiela z Vatikánu predstaviteľom krajín celého sveta, konkrétne ministrom zahraničných vecí. Toto novoročné posolstvo zároveň naznačuje diplomatickú líniu Svätej stolice pre nastávajúci rok.

Zdroj: vatikánsky rozhlas