Myšlienka týždňa: Advent nám dáva šancu vydať sa novou cestou. Nechajme sa viesť Máriou, našou Matkou. ( Pápež František)

Regina Caeli: Duch svätý nás skutočne miluje a zostáva s nami

O význame a úlohách Ducha Svätého v živote kresťana hovoril pápež vo svojej meditácii pred mariánskou modlitbou Regina Caeli v 6. veľkonočnú nedeľu 14. mája, kedy si pripomíname aj Deň matiek. Upozornil nás, že Duch svätý nie je len prechodným návštevníkom, ktorý nás chce zdvorilo navštíviť, ale zostáva s nami, aj vtedy keď padáme. Svätý Otec František nás povzbudil, aby sme sa často modlili k Duchu Svätému a aby sme počúvali jeho hlas aj vtedy, keď nás napomína.

Martin Jarábek – Vatikán

Pápež pripomenul, že Duch Svätý, ktorého Ježiš nazýva Paraklétom, je utešiteľom i ochrancom a dodal: „On je spoločníkom života, stálou prítomnosťou. Zostáva, pretože nás skutočne miluje: nepredstiera, že nás miluje, aby nás neskôr nechal samých v našich ťažkostiach,“

 

S Bohom si vždy poradíme

„Keď sa ocitneme v ťažkej situácii, Duch Svätý nás utešuje, prináša nám Božie odpustenie a silu. A keď nás konfrontuje s našimi chybami a napráva nás, robí to s láskavosťou: v jeho hlase, ktorý sa prihovára srdcu, je vždy tón nehy a tepla lásky,“ povedal pápež František a pokračoval:

„Samozrejme, že Duch Paraklétos je náročný, pretože je to pravým, verným priateľom, ktorý nič neskrýva, ktorý navrhuje, čo zmeniť a ako rásť. Ale keď nás opravuje, nikdy nás neponižuje ani nevzbudzuje nedôveru, naopak, odovzdáva istotu, že s Bohom to vždy zvládneme. V tom spočíva jeho blízkosť.“

Svätý Otec František zdôraznil, že Duch Svätý ako náš obhajca nás bráni pred tými, ktorí nás obviňujú, ale aj pred nami samými, keď sa nemáme radi a neodpúšťame si, pričom ideme tak ďaleko, že si hovoríme, že sme zlyhali a na nič sa nehodíme.

„On nás bráni tvárou v tvár svetu, ktorý odmieta a zavrhuje tých, ktorí sa neprispôsobujú jeho schémam a vzorom; tvárou v tvár diablovi, ktorý je v plnom zmysle slova «žalobcom» a «rozdeľovačom», a ktorý robí všetko pre to, aby sme sa cítili neschopní a nešťastní,“ pripomenul rímsky biskup.

Sme milované Božie deti

„Tvárou v tvár všetkým týmto obviňujúcim myšlienkam nám Duch Svätý naznačuje, ako na ne reagovať. Preto nám pripomína slová evanjelia, pripomína nám Ježiša, Božieho Syna. A tak nám umožňuje odpovedať na obviňovanie diabla nie našimi vlastnými slovami, ale slovami Pána,“ objasnil pápež František a poukázal na schopnosť Ducha Svätého pripomínať nám Otcovu lásku, keď o Duchu povedal:

„Predovšetkým nám pripomína, že Ježiš vždy hovoril o Otcovi, ktorý je na nebesiach, o svojom Otcovi a našom Otcovi; dal nám ho spoznať a zjavil nám svoju lásku k nám, svojim deťom. Ak vzývame Ducha Svätého, učíme sa prijímať a pripomínať si najdôležitejšiu skutočnosť života, ktorá nás chráni pred obvineniami zla: sme milované Božie deti.“

Svätý Otec František nás povzbudil, aby sme sa často modlili k Duchu Svätému a počúvali jeho hlas, či už keď nás povzbudzuje, alebo keď nás opravuje. Poukázal na to, aby sme Ježišovými slovami odpovedali na obvinenia zla, na „súdy“ života a aby sme nezabúdali na to, že sme milované Božie deti.

Plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium šiestej veľkonočnej nedele nám hovorí o Duchu Svätom, ktorého Ježiš nazýva Tešiteľom (porov. Jn 14, 15 – 17). Paraklétos je slovo, ktoré pochádza z gréčtiny a jeho význam je tešiteľ a zároveň aj obhajca. To znamená, že Duch Svätý nás nikdy nenechá samých, ale stojí pri nás, ako obhajca, ktorý pomáha obvinenému tým, že stojí po jeho boku. A radí nám, ako sa máme brániť pred tými, ktorí nás obviňujú. Pamätajme, že najväčším žalobcom je vždy diabol, ktorý do vás vkladá hriechy, nutkanie hrešiť, zlobu. Zamyslime sa nad týmito dvoma aspektmi: nad blízkosťou Ducha Svätého k nám a jeho pomocou proti tým, ktorí nás obviňujú.

Jeho blízkosť: Duch Svätý, ako hovorí Ježiš, „ostáva u vás a bude vo vás” (porov. v. 17). Nikdy nás neopúšťa. Duch Svätý chce byť s nami: nie je to prechodný hosť, ktorý prichádza k nám na zdvorilostnú návštevu. Je to životný spoločník, stabilne prítomný, je Duch a chce prebývať v našom duchu. Je trpezlivý a zostáva s nami, aj keď padáme. Zostáva, pretože nás skutočne miluje: nepredstiera, že nás miluje, aby nás potom nechal samých v ťažkostiach. Nie, je verný, jasný, je pravý.

Naopak, ak sa ocitneme v skúške, Duch Svätý nás utešuje, prináša nám Božie odpustenie a Božiu silu. A keď nás konfrontuje s našimi chybami a opravuje nás, robí to s láskavosťou: v jeho hlase, ktorý sa prihovára srdcu, je vždy pečať nehy a teplo lásky. Iste, Duch Tešiteľ je náročný, pretože je to pravý, verný priateľ, ktorý nič neskrýva, ktorý nám vnuká, čo zmeniť a ako rásť. Ale keď nás koriguje, nikdy nás neponižuje a nevzbudzuje nedôveru; práve naopak, odovzdáva istotu, že s Bohom to vždy zvládneme. To je jeho blízkosť. Je to nádherná istota!

Druhý aspekt, Duch Tešiteľ je náš obhajca a chráni nás. Chráni nás pred tými, ktorí nás obviňujú: pred nami samými, keď sa nemáme radi a neodpúšťame si, dokonca až tak, že si hovoríme, že sme zlyhali a sme nanič; pred svetom, ktorý odmieta tých, čo nezodpovedajú jeho schémam a vzorom; pred diablom, ktorý je „žalobcom” a rozdeľovačom par excellence (porov. Zjv 12, 10) a robí všetko preto, aby sme sa cítili neschopní a nešťastní.

Zoči voči všetkým týmto obviňujúcim myšlienkam nám Duch Svätý naznačuje, ako máme reagovať. Akým spôsobom? Tešiteľ, hovorí Ježiš, je ten, ktorý „nám pripomína všetko, čo nám Ježiš povedal” (porov. Jn 14, 26). Pripomína nám teda slová evanjelia, a tak nám umožňuje odpovedať žalobcovi diablovi nie našimi vlastnými slovami, ale Pánovými slovami. Predovšetkým nám pripomína, že Ježiš vždy hovoril o Otcovi, ktorý je na nebesiach, dal nám ho spoznať a zjavil nám jeho lásku k nám, ktorí sme jeho deťmi.

Ak vzývame Ducha, učíme sa prijímať a pripomínať si najdôležitejšiu skutočnosť života, ktorá nás chráni pred obvineniami zla. A čo je tou najdôležitejšou skutočnosťou života? To, že sme milované Božie deti. Sme milované deti Božie: to je najdôležitejšia skutočnosť a Duch Svätý nám ju pripomína.

Bratia a sestry, pýtajme sa dnes: vzývame Ducha Svätého, modlíme sa k nemu často? Nezabúdajme na toho, ktorý je blízko nás, ba dokonca v nás! A potom, počúvame jeho hlas, keď nás povzbudzuje i keď nás koriguje? Odpovedáme Ježišovými slovami na obvinenia zo zla, na „súdy” života? Pamätáme na to, že sme milované Božie deti? Nech nás Panna Mária urobí vnímavými na hlas Ducha Svätého a citlivými na jeho prítomnosť.

(Zdroj a preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka a Beáta Dorková)