Myšlienka týždňa: Obrazom Dobrého pastiera mi chce Ježiš povedať, že na mňa myslí ako na lásku svojho života. Miluje ma a nachádza vo mne krásu, ktorú ja často nevidím. Nechaj sa prijať a pozdvihnúť milujúcou náručou Dobrého pastiera. (Pápež František)

Svätí nás učia demilitarizovať srdce – Anjel Pána 1. novembra

V deň slávnosti Všetkých svätých pápež František vyzval veriacich stať sa tvorcami pokoja a pričiniť sa o „demilitarizáciu srdca“. Po udelení požehnania z okna Apoštolského paláca pozdravil na diaľku obyvateľov Bahrajnu, kde sa už o dva dni zúčastní na Fóre pre dialóg medzi Východom a Západom a stretne sa s moslimami i s menšinovou katolíckou komunitou.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána
Slávnosť všetkých svätých, 1. novembra 2022

Drahí bratia a sestry, požehnaný sviatok, dobrý deň!

Dnes, keď slávime všetkých svätých, môžeme mať klamný dojem: môžeme si myslieť, že oslavujeme tie sestry a bratov, ktorí boli v živote dokonalí, vždy príkladní, presní, ba až „škrobení”. Avšak dnešné evanjelium vyvracia tento stereotypný pohľad, túto „svätosť z obrázka”. Ježišove blahoslavenstvá (porov. Mt 5,1-12), ktoré sú preukazom totožnosti svätých, totiž ukazujú presný opak: hovoria o živote proti prúdu, o revolučnom živote! Svätci sú tí opravdiví revolucionári.

Vezmime si napríklad veľmi aktuálne blahoslavenstvo: „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj” (v. 9) a uvidíme, že Ježišov pokoj je úplne iný, ako si ho predstavujeme. Všetci túžime po pokoji, ale často to čo my chceme, nie je ozajstný pokoj, ale je to mať pokoj, aby nás nechali na pokoji, nemať problémy a byť v nerušenosti. Ježiš však nenazýva blahoslavenými tých, ktorí majú pokoj, ale tých, ktorí vytvárajú pokoj, bojujú za pokoj, budovateľov, tvorcov pokoja.

Pokoj sa totiž musí budovať, a ako každá stavba si vyžaduje odhodlanie, spoluprácu a trpezlivosť. Chceli by sme, aby pokoj pršal zhora, ale Biblia hovorí o „semienku pokoja” (Zach 8,12), pretože ono klíči zo zeme života, zo semienka nášho srdca; rastie v tichosti, deň za dňom, prostredníctvom skutkov spravodlivosti a skutkov milosrdenstva, ako nám to ukazujú žiariví svedkovia, ktorých dnes oslavujeme.

Niekedy si tiež myslíme, že pokoj prichádza silou a mocou, ale u Ježiša je to naopak. Jeho život a životy svätých nám hovoria, že semienko pokoja, aby mohlo rásť a prinášať ovocie, musí najprv zomrieť. Pokoj sa nedosiahne dobytím alebo porazením niekoho, nikdy nie je násilný, nikdy nie je ozbrojený. Sledoval som v (televíznom) programe „A Sua Immagine“ (Na jeho obraz) ako toľkí svätci a svätice bojovali, vytvárali mier prácou, vynaložením vlastného života, obetovaním života.

 

Ako sa teda človek stane tvorcom pokoja? V prvom rade je potrebné odzbrojiť srdce. Áno, pretože všetci sme vybavení agresívnymi myšlienkami a ostrými slovami jeden proti druhému a myslíme si, že sa obránime ostnatým drôtom sťažností a betónovými múrmi ľahostajnosti. A uprostred sťažovania sa a ľahostajnosti sa obraňujeme, ale toto nie je pokoj, toto je vojna.

Semienko pokoja si žiada demilitarizovať srdce. Ako je na tom tvoje srdce? Je už demilitarizované, alebo je v ňom sťažovanie sa a ľahostajnosť, je tam agresivita? A ako sa demilitarizuje srdce? Tým, že sa otvoríme Ježišovi, ktorý je „náš pokoj“ (Ef 2,14). Tým, že sa postavíme pred jeho kríž, ktorý je katedrou pokoja. Tým, že od neho v spovedi prijmeme „odpustenie a pokoj“. Tu je potrebné začať, pretože byť tvorcami pokoja, byť svätými, to nie je naša schopnosť, je to jeho dar, je to milosť.

Bratia a sestry, pozrime sa do svojho vnútra a spýtajme sa sami seba: sme tvorcami pokoja? Tam, kde žijeme, študujeme a pracujeme, prinášame napätie, slová, ktoré zraňujú, reči, ktoré šíria jed, polemiky, ktoré rozdeľujú? Alebo otvárame cestu k pokoju: odpúšťame tým, ktorí nás urazili, ujímame sa tých, ktorí sú na okraji, naprávame nejakú nespravodlivosť tým, že pomáhame tomu, kto má menej? Toto sa nazýva budovaním pokoja.

Môže však vzniknúť posledná otázka, ktorá sa týka každého blahoslavenstva: oplatí sa takto žiť? Nie je to strata? Odpoveď nám dáva Ježiš: tvorcovia pokoja „sa budú volať Božími synmi“ (Mt 5,9). Vo svete sa zdajú byť mimo, pretože sa nepodvoľujú logike moci a podmanenia, v nebi budú najbližšie k Bohu, budú mu najpodobnejší.

No v skutočnosti aj tu (na zemi) platí, že ten, kto si uzurpuje, zostane s prázdnymi rukami, zatiaľ čo ten, kto miluje všetkých a nikomu neubližuje, víťazí: ako hovorí žalm, „lebo budúcnosť patrí pokojamilovným“ (porov. Ž 37,37).

Nech nám Panna Mária, Kráľovná všetkých svätých, pomáha byť tvorcami pokoja v každodennom živote.

(Zdroj, preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)