Myšlienka týždňa: „Láska je náročná, avšak je krásna a čím viac sa do nej necháme vtiahnuť, tým viac v nej objavíme pravé šťastie“ (Pápež František)

Svätý Otec František dnes oslavuje desiate výročie svojho pontifikátu

Vatikán 13. marca (TK KBS) Pápež František dnes oslavuje 10. výročie svojho pontifikátu. Argentínsky jezuita Jorge Mario Bergoglio sa stal hlavou Katolíckej cirkvi 13. marca 2013 vo veku 76 rokov a je prvým pápežom z amerického kontinentu.

Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires talianskym prisťahovalcom ako najstaršie z piatich detí. Vyštudoval strednú chemickú a priemyselnú školu a vo veku 21 rokov vstúpil do jezuitského rádu. Neskôr študoval filozofiu a teológiu v San Miguel neďaleko Buenos Aires. Za kňaza bol vysvätený v roku 1969.

V rokoch 1973 až 1979 pôsobil ako provinciál jezuitského rádu v Argentíne, v rokoch 1980 až 1986 ako rektor jezuitskej filozofickej a teologickej fakulty v San Miguel. Biskupskú vysviacku prijal v roku 1992 a od roku 1998 až do svojho zvolenia za pápeža bol arcibiskupom Buenos Aires a prímasom Argentíny. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

V rokoch 2005 až 2011 predsedal Argentínskej biskupskej konferencii. Jorge Bergoglio patril medzi favoritov pápežskej voľby už v roku 2005, keď bol za Benedikta XVI. zvolený zosnulý Joseph Ratzinger.

Pápež František sa stal prvým jezuitom na čele Cirkvi a prvým s menom František. Naposledy mala Cirkev neeurópskeho pápeža v ôsmom storočí. Meno František prijal na počesť talianskeho svätca ako muža chudoby a pokoja. Zdôrazňuje, že Cirkev je pre všetkých bez výnimky a má slúžiť najmä chudobným a ľuďom na okraji spoločnosti.

Vyjdite z izolácie svojich kostolov a kazateľníc a slúžte chudobným, vyzýva kňazov a cirkevných hodnostárov. A sám ide príkladom. V prvých rokoch svojho pôsobenia zriadil v blízkosti Vatikánu miesta, kde sa môžu bezdomovci osprchovať, oholiť a ostrihať. Zorganizoval pre nich súkromnú prehliadku Sixtínskej kaplnky a v novembri 2017 pozval 7 000 bezdomovcov na banket do Vatikánu.

Na svoju prvú Veľkú noc v pontifikáte celebroval omšu na Zelený štvrtok v centre pre mladistvých na okraji Ríma a počas obradu umyl a pobozkal nohy 12 delikventom, z ktorých dve boli dievčatá, čo bolo pre pápeža prvýkrát. V súvislosti s utečeneckou vlnou v polovici minulého desaťročia pápež často hovoril o potrebe pomáhať ľuďom, ktorí utekajú zo svojich domovov.

Na jar 2016 sám poskytol ubytovanie niekoľkým rodinám, ktoré utiekli pred vojnou v Sýrii.

Pápež František býva v Dome svätej Marty, kam sa presťahoval po odchode z Buenos Aires. V Ríme sa podľa jeho slov cíti pohodlne. O rezignácii neuvažuje, ale vysvetľuje, čo by ho nakoniec viedlo k odstúpeniu: „Únava, ktorá vám nedovolí vidieť veci jasne. Nedostatok jasného úsudku a hodnotenia situácie. Možno aj fyzické problémy.

Vždy sa pýtam a nechávam si poradiť. Ako sa veci vyvíjajú? Myslíte si, že by som sa mal pohnúť ďalej…? Pýtam sa ľudí, ktorí ma poznajú, aj niektorých inteligentných kardinálov. A tí mi hovoria pravdu: Pokračuj, ide to dobre. Ale prosím ťa: zakrič včas.“ Hovorí, že zranenie kolena bolo pre neho fyzickým ponížením a trochu sa hanbil za svoj vozík, ale koleno sa už dobre hojí.

Pri rozlúčke vždy prosí o modlitbu. „Som si istý, že každý sa modlí. Neveriacim hovorím, aby sa za mňa modlili, a ak sa nemodlíte, pošlite mi dobré vlny. Veď mi píše priateľ ateista: …a ja ti posielam dobré vlny. Je to pohanský spôsob modlitby, ale je láskyplný. A milovať druhých je modlitba.“

Pápež František počas svojho pôsobenia doteraz vymenoval 111 kardinálov, navštívil 60 krajín a precestoval približne 410 000 kilometrov. V septembri 2021 navštívil Slovensko. Absolvoval tiež 35 ciest do Talianska. Kanonizoval veľa ľudí vrátane svojich predchodcov Jána XXIII, Jána Pavla II a Pavla VI. i Matku Terezu. Beatifikoval aj svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý zomrel len po 33 dňoch v úrade.

Zdroje: Vatican News, ČTK, Wikipedia