Myšlienka týždňa: Pokoj vám všetkým! Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Zmŕtvychvstalého Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby sa dostal do vašich rodín, ku všetkým ľuďom kdekoľvek sú, ku všetkým národom a na celú Zem. Pokoj vám! (Pápež Lev XIV.)

Vyšlo posolstvo k 29. svetovému dňu chorých: Vzťah dôvery je základom

„Len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia (Mt 23,8). Vzťah dôvery je základom starostlivosti o chorých“. Takto znie motto posolstva pápeža Františka k tohtoročnému Svetovému dňu chorých, ktorý sa slávi v deň liturgickej spomienky Panny Márie Lurdskej, 11. februára.

Slávenie 29. svetového dňa chorých bude príležitosťou venovať osobitnú pozornosť chorým a tým, ktorí sa o nich starajú, či už na špecializovaných miestach starostlivosti, ako aj v rodinách a spoločenstvách, píše v úvode pápež František. Zvlášť pamätá na tých, čo v celom svete pociťujú dôsledky pandémie koronavírusu: „Všetkým, zvlášť chudobným a vytisnutým vyjadrujem moju duchovnú blízkosť a uisťujem ich o starostlivosti a láske Cirkvi“.

V piatich bodoch pápež František približuje tému posolstva: „Len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia (Mt 23,8). Vzťah dôvery je základom starostlivosti o chorých“. Vysvetľuje, že pri výbere témy sa inšpiroval evanjeliovým úryvkom, kde Ježiš kritizuje pokrytectvo tých, ktorí hovoria, ale nekonajú (porov. Mt 23,1-12).

„Ak sa viera zredukuje na neplodné slovné cvičenia, bez osobného ponoru do príbehu a potrieb blížneho, potom sa vytratí integrita vyznávanej viery s prežívanou skutočnosťou,“ poznamenáva pápež František. Ukazuje, ako Ježiš čelí tomuto pokrytectvu ponúknutím „opačného modelu správania“ v podobenstve o milosrdnom Samaritánovi: zastaviť sa, načúvať, nadviazať osobný vzťah, vcítiť sa do človeka a starostlivo sa ho ujať (porov. Lk 10,30-35).

„Skúsenosť choroby nám dáva pocítiť našu zraniteľnosť, a zároveň vrodenú potrebu druhého človeka“, pripomína pápež.  Pri chorobe „jasne zakusujeme ako závisíme na Bohu“ ako jeho stvorenia. A s otázkou o zmysle sa vo viere obraciame k Bohu, nanovo hľadajúc životný smer.

V tejto súvislosti pápež František reflektuje biblickú postavu Jóba. Ten práve uprostred svojej maximálnej krehkosti, keď v opustenosti a nepochopení druhými „odmieta každé pokrytectvo a volí si cestu úprimnosti voči Bohu i voči iným“, dostáva vo svojom výkriku k Bohu odpoveď, ktorá „mu potvrdzuje, že jeho utrpenie nie je trestom či káraním, a nie je ani stavom vzdialenosti od Boha či znakom jeho ľahostajnosti.“

Svätý Otec si všíma, ako súčasná pandémia odhalila mnohé nedostatky zdravotníckych systémov v pomoci chorým, no zároveň zvýraznila aj „obetavosť a veľkodušnosť zdravotníkov, dobrovoľníkov, iných pracovníkov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, ktorí s profesionalitou, sebazaprením, zmyslom pre zodpovednosť a s láskou k blížnemu pomohli, starali sa, utešovali a slúžili mnohým chorým a ich rodinám.“

Pápež v posolstve kladie dôraz na vzťahový rozmer, na ktorom spočíva holistický liečebný prístup k chorému. Ide tu podľa jeho slov o vytvorenie puta dôvery, „spojenectva založeného na dôvere a vzájomnej úcte, úprimnosti a ochote, aby sa tak prekonala každá defenzívna bariéra, dala sa do centra dôstojnosť chorého, dbalo sa o profesionalitu zdravotníkov a udržiavali sa dobré vzťahy s rodinami pacientov“.

Takýto vzťah s chorým človekom má svoj „nevyčerpateľný zdroj motivácie a sily v Kristovej láske“, pripomína Svätý Otec a poukazuje na príklady v evanjeliu, kde „Ježišove uzdravenia nie sú magické gestá, ale sú vždy plodom stretnutia, medziosobného vzťahu“. Vtedy Boh uzdravuje chorého cez jeho vieru slovami Ježiša: „Tvoja viera ťa zachránila“.

Na záver posolstva k 29. svetovému dňu chorých pápež František poznamenáva, že „spoločnosť je o to ľudskejšia, o čo viac sa vie postarať o svojich krehkých a trpiacich členov“. A napokon Svätý Otec zveruje všetkých chorých, a tých, čo sú im po boku, Márii ako „Matke milosrdenstva“ a „Uzdraveniu chorých“:

„Nech z Lurdskej jaskyne a jej nespočetných svätýň po celom svete udržiava našu vieru a našu nádej, a pomáha nám starať sa o seba navzájom s bratskou láskou.“

Svetový deň chorých ustanovil sv. Ján Pavol II. v roku 1992. Ako napísal  v ustanovujúcom apoštolskom liste, tento deň je „osobitným časom modlitby a delenia sa, obetovania utrpenia pre dobro Cirkvi a pripomína každému, aby videl vo svojom chorom bratovi či sestre tvár Krista, ktorý svojím utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním vykonal spásu ľudstva“.

Zdroj: Vatican news